• ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 صبح تا 17 | پنجشنبه از ساعت 8:30 الی 12

کاربردهای تکار تراپی دیانا در درمان و فیزیوتراپی ورزشی

تکارتراپی و فیزیوتراپی ورزشی ، تحولی در درمان، بازیابی قدرت، انعطاف و مهارت در آسیبهای ورزشی است. در دنیای رقابتی ورزش، مسئله بازگشت سریع ورزشکار به سطح آمادگی پیش از آسیب اهمیت بسزایی دارد.

اهمیت فیزیوتراپی ورزشی تا اندازه ای است که تمامی تیمهای ورزشی مطرح دنیا در کادر خود یک فیزیوتراپیست متخصص ورزشی دارند. انواع گسترده ای از مشکلاتی که در حین ورزش و یا مسابقات برای ورزشکار ایجاد میشود تنها با درمانهای تخصصی فیزیوتراپی قابل درمان است. درمان از همان ابتدای آسیب دیدگی و در زمین بازی آغاز میشود. مراحل بعدی در کلینیک ادامه پیدا میکند و به تشخیص فیزیوتراپیست از مدالیته های گوناگون برای بازگرداندن هرچه سریعتر بازیکن به مسابقات استفاده میشود.یکی از مهمترین این مدالیته ها ، دستگاه تکار دیانا می باشد.طراحی این دستگاه به گونه ای است که با فرکانس های مختلف خود ، عمق نفوذ پذیری امواج را کنترل و بر اندام فرد آسیب دیده اعمال می نماید.

 

کاهش درد در اندام های آسیب دیده


دستگاه تکار دیانا ، با ارسال سیگنال های الکترومغناطیسی مرتبط به بافت های عصبی و عضلانی ،باعث جلوگیری از انتقال پیام های درد عضلانی شده و به عنوان یک نوع تسکین دهنده مطلوب ، پس از آسیب دیدگی با شرط عدم خون ریزی ، می تواند کمک بسیار موثر و خوبی برای فرصت سازی جهت احیا و تقویت بافت های آسیب دیده اندام های مورد هدف باشد.در نتیجه ، این دستگاه باعث کاهش شدید درد در منطقه آسیب دیده پس از وارد آمدن صدمات در فعالیت های ورزشی و تحرکی سنگین می شود.

درمان آسیب های شدید ورزشی عضلات


عضلات بدن از یک نگاه، به دو دسته کلی عضلات وضعیتی یا پوسچرال و عضلات قدرتی یا پاور، تقسیم میشوند. عضلات قدرتی همچون عضله جلوی بازو برای تولید نیرو و جابجایی اجسام طراحی شده اند. این عضلات مسئول تولید نیروی زیاد در زمانی کوتاه هستند. یعنی در مواقعی که ما نیاز به تولید نیرو داریم منقبض شده، نیروی لازم را فراهم میکنند و سپس به استراحت برمیگردند.

دسته دیگر عضلات وضعیتی هستند، این عضلات نیروی بسیار کمتری را در زمان بسیار طولانی تر برای بدن فراهم میکنند و همانطور که از نام شان پیداست، در وضعیت دهی بدن و یا نگاهداری حالات بدن فعال هستند. زمان استراحت کوتاهی دارند و پیوسته در حال تولید نیرو هستند.

عضلات ناحیه کتف بیشتر از دسته عضلات پوسچرال هستند و در نگاهداری وضعیت بدنی فعالند. این خود عاملی است که زمینه آسیب دیدگی بیشتر عضلات کتف را فراهم میکند.

درمان شدید درد در ناحیه کتف ورزشکاران


در اطراف کتف و شانه عضلات متعددی قرار گرفته اند. عضله تراپزیوس، عضلات رومبوئید، عضله لواتور اسکپولا، عضلات ترس ماژور و مینور و عضله دلتوئید، عضلات سوپرااسپیناتوس و اینفرااسپیناتوس، از مهمترین عضلات این نواحی هستند.

 

انقباض هر یک از این عضلات موجب حرکت در مسیری ویژه در کتف و شانه میشود. بسته به ساختار بدنی بدنساز و نوع برنامه ورزشی وی، گروه های ویژه ای وارد انقباض میشوند. در حرکات کول، عضلات تراپزیوس و لواتور اسکپولا بیشتر منقبض میشوند که شانس درگیری آنها را افزایش میدهد.

در حرکت نشر خم، عضلات رومبوئید و تراپز میانی بیشترین نیرو را تولید میکنند و لذا احتمال درد و درگیری آنها بسیار بالاست. همچنین کلیه حرکاتی که در مفصل شانه انجام میشود با انقباض عضلاتی همچون دلتوئید، سوپرااسپیناتوس و اینفرااسپیناتوس، ترس ماژور و مینور همراه است که در صورت شدید بودن حرکات، احتمال درد و درگیری در آنها نیز وجود دارد.

تریگر پوینت ها یکی از اصلی ترین و رایج ترین علل درد و ناخوشی در اطراف کتف است. در صورت بروز تریگر پوینت، نقاط سفت و گلوله مانند در عمق عضلات مجاور کتف قابل لمس است. درد سوزشی و احساس وجود نقاط داغ، سر شدن و تیر کشیدن درد به نواحی دیگر از جمله علایم وجود تریگر پوینت است.

کشیدگی عضلات کول و کتف، در اثر حرکات ناگهانی و پیش بینی نشده ایجاد میشود. این حالت با درد همراه است و مانع از بکارگیری حداکثر توان ورزشکار بدنساز در تولید نیرو میشود.

تاندونیت شانه، پارگی تاندونهای سرشانه در اثر نیروهای شدید وارده به عضلات و در نهایت به تاندون آنها، ایجاد میشود. در این حالت حرکات بازو بویژه حرکات مقاومتی آن دردناک است و ممکن است از حداکثر دامنه حرکتی دست بیمار کاسته شود.

دستگاه تکار دیانا،  با استفاده از روشهای اختصاصی درمان آسیبهای ورزشی، درد کتف ورزشکاران، قابل درمان است. ابتدا با ارزیابی دقیق نواحی درد، بافت اصلی درگیر را لمس کرده و نوع آسیب وارده به آن را مشخص میکنیم. سپس با استفاده از روشهای تخصصی درمانی امواج قدرتمند تکار ، بافت صدمه دیده را ترمیم میکنیم.

درمان پاتولوژی های تروماتیک


تکار در فیزیوتراپی ورزشی نقش مهمی در درمان پاتولوژی های تروماتیک دارد.دستگاه تکار دیانا موجب درمان اسپرین، استرین و مصدومیت های ورزشی میشود. شروع زودهنگام درمان از شکل گیری ادم و ورم جلوگیری میکند. همچنین امواج رادیوفرکانس سیستم لنفاوی را تحریک کرده تا مایع اضافی جمع آوری شود. این مسئله در کاهش درد و ورم ورزشکار، بسیار کمک کننده است.

انرژی RF تکار  دیانا موجب تقویت سیستم گردش خون محیطی شده و هماتوم را از بین میبرد. یکی از اثرات مهم تکار تراپی دیانا پیشگیری از کلسیفیه شدن فیبرهای عضلانی است که برای ورزشکار آسیب دیده امری حیاتی است.

درمان موثر و کاهش درد در کشاله ران و بالای زانو


کشاله ران یکی از مناطق حساس و مستعد آسیب در بدنسازی است. کشاله به منطقه ی بین شکم و ران گفته میشود و از 5 عضله اصلی تشکیل شده است. عضلات اصلی این منطقه را عضلات اداکتور یا عضلات نزدیک کننده ران تشکیل داده اند.

عضلات اداکتور علاوه بر تامین نیروی لازم برای حرکات ران، در ثبات و نگهداری لگن و ران نیز نقش مهمی دارند و حجم اصلی داخل ران را تشکیل میدهند. تاندون عضلات اداکتور در ورزشهای سنگینی همچون بدنسازی، پاورلیفتینگ و همچنین ورزشهای پر سرعت همچون فوتبال، اسکی و در انواع ورزشهای رزمی ممکن است دچار آسیب دیدگی و درد شود.

ورزشکار از درد شدید در داخل ران خود رنج میبرد. در حین آسیب ممکن است حسی شبیه به شنیدن یک صدا در داخل ران داشته باشد. درد بسیار تیز بوده و مانع از خوابیدن وی میشود. گاهی ورزشکار با لنگیدن راه میرود و سعی میکند وزن کمتری را بر روی ران صدمه دیده خود بیاندازد.

درد گاهی به اندازه ای است که در فعالیتهای ساده همچون راه رفتن، بلند کردن زانو، دور و نزدیک کردن ران، بالا و پایین رفتن از پله، پیاده و سوار شدن ماشین و… نیز ایجاد اشکال میکند.

ادامه این وضعیت موجب ضعف و تحلیل عضلات داخلی ران و در نهایت آتروفی یا آب شدن آنها میشود

درمان ورم بدن ورزشکار با RF


در یک ورزشکار رفع سریع ادم و ورم به افزایش کارایی و توانایی وی بسیار کمک میکند. دوره ریکاوری را کاهش داده و حداکثر رکورد ورزشکار را افزایش میدهد. لذا دوره بازیابی حرکتی ورزشکار سریعتر شده و بازگشت به حداکثر توانایی حرکتی وی تسهیل میشود. تکار تراپی دیانا تلفیق شده با درمانهای دستی موجب تحریک حداکثری سیستم گردش خون و لنف شده و جریان لنف را افزایش میدهد. لذا بدن قادر خواهد بود مواد دفعی ناشی از متابولیسم را از اندام به سمت سیستم گردش مایعات هدایت کند. این ویژگی علاوه بر کاهش ادم، درد و ورم موجب افزایش کارایی و توانایی حرکتی ورزشکار نیز خواهد شد.

ویژگی های دستگاه تکار DIANA برای فیزیوتراپی ورزشیتاثیرات گرمایی و غیر گرمایی تکار تراپی

اثرات غیرگرمایی

زمانی که امواج رادیو فرکانسی به بافت وارد می شود، انرژی خود را از طریق ایجاد جریان الکترومغناطیسی منتقل می کند.

ایجاد جریان الکترومغناطیسی در طول بافت، باعث حرکت سریع تر یون های موجود در بافت می شود و در نتیجه باعث افزایش فعالیت سیستم لنفاوی می شود.

فعالیت بیشتر سیستم لنفاوی اثرات مطلوبی مانند کاهش تورم، تاثیرات ضد التهابی و جذب سموم توسط سیستم لنفاوی می شود.

این تاثیر، همان طور که مشخص است اثرات غیرگرمایی است.

اثرات گرمایی

اترات گرمایی تکار تراپی بر مبنای اتساع عروق است که سبب می شود جریان خون در بافت هدف افزایش پیدا کند.

این افزایش جریان خون باعت افزایش اکسیژن رسانی و مواد مغذی به بافت تحت درمان می شود. نتیجه همه این موارد باعث بهبود درد، آزاد شدن عضلات و اثرات ضد درد می شود.

عملکرد بسیار گسترده و موثر بر کل بدن

error: Content is protected !!